LANXESS spodziewa się najlepszych wyników w historii koncernu

Sprzedaż w segmencie ARLANXEO poszybowała w górę o 48% do poziomu 948 mln euro – w analogicznym okresie ubiegłego roku wartość ta sięgnęła 640 mln euro. Marża EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych zwiększyła się o 27% – do 144 mln euro; była zatem wyższa niż w analogicznym okresie roku 2016 (wtedy wyniosła 113 mln euro). Ta pozytywna zmiana stała się faktem dzięki silnemu popytowi w Azji, wydajnemu wykorzystaniu globalnej sieci produkcyjnej, a także dzięki sprzyjającym rozliczeniom kursowym. Marża EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniosła 15,2%, natomiast w pierwszym kwartale 2016 roku osiągnęła 17,7%.

W segmencie Performance Chemicals sprzedaż w pierwszym kwartale zwiększyła się o 14% i osiągnęła poziom 607 mln euro, zaś rok wcześniej wynosiła 533 mln euro. Wskaźnik EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych urósł o 5% do 103 mln euro (98 mln euro w 2016 roku). Motorem wzrostu był duży popyt na dodatki, środki biobójcze i środki chemiczne do skór, a także udział w sprzedaży środków dezynfekcyjnych i czyszczących – możliwy dzięki przejęciu Chemours. Negatywny wpływ na wyniki wywarły wyższe rachunki za energię oraz negatywny wpływ rozliczeń kursowych. W tym segmencie marża EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniosła 17,0% (w porównaniu do 18,4% w analogicznym kwartale roku 2016).

W segmencie High Performance Materials sprzedaż zwiększyła się o 15% do poziomu 315 mln euro, co oznacza istotny wzrost względem roku ubiegłego, gdy analogiczna wartość sięgnęła poziomu 273 mln euro. Marża EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrosła o 26% do 48 mln euro – to wartość o 10 mln euro wyższa niż rok wcześniej. Również i w tym segmencie siłą napędową dobrych wyników była wyższa sprzedaż we wszystkich regionach i we wszystkich kategoriach produktów, a przy tym bardzo efektywne wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz koncentracja na produktach z wyższymi marżami. W efekcie marża EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych osiągnęła 15,2% (w tym analogicznym kwartale roku 2016: 13,9%).

Koncern LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2016 roku osiągnął sprzedaż w wysokości 7,7 mld euro. Obecnie koncern zatrudnia około 19 200 pracowników w 25 różnych krajach i jest reprezentowany przez 75 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu LANXESS jest rozwój, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, specjalistycznych substancji chemicznych i tworzyw sztucznych. Dzięki ARLANXEO, spółce typu joint-venture utworzonej wraz z Saudi Aramco, koncern LANXESS jest również głównym dostawcą kauczuków syntetycznych. Koncern LANXESS należy do najważniejszych indeksów zrównoważonego rozwoju: Dow Jones Sustainability Index (DJSI World) i FTSE4Good.


Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A