MOL Group przejmuje węgierskiego lidera recyklingu tworzyw

MOL Group przejmuje węgierskiego…

MOL Group ogłosiła przejęcie spółki ReMat, węgierskiego lidera recyklingu tworzyw sztucznych. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne na Węgrzech oraz własne centrum logistyczne na Słowacji. Roczna produkcja obu zakładów sięga 25 tys. ton, a firma zatrudnia blisko 200 osób. Dzięki najnowszej transakcji, MOL wzmacnia swoją obecność w segmencie niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

ReMat jest największym na Węgrzech producentem tworzyw sztucznych z recyklingu. Do produkcji wykorzystuje surowiec pozyskiwany z odpadów komunalnych i przemysłowych. Na ich bazie powstaje szeroka gama regranulatów polietylenu i polipropylenu, a także produkty tworzone na specjalne zamówienie. Wykorzystując nowoczesne systemy automatycznego sortowania i oczyszczania odpadów oraz zaawansowane linie do produkcji granulatu, spółka jest w stanie przetwarzać 25 tys. ton surowca rocznie. Dzięki zawartej transakcji, MOL będzie w stanie zaoferować klientom szeroką gamę regranulatów w odpowiedzi na rosnący popyt na surowce z recyklingu.

W lutym ub.r. MOL ogłosił strategię Shape Tomorrow 2030+, której integralną część stanowią cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jednym z głównych założeń, które firma zaczęła już wprowadzać w życie, jest szersze wykorzystanie rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego w swojej działalności. Na ten cel Grupa przeznaczy 1 mld USD w ciągu najbliższych 5 lat. Ważnym kierunkiem nowego, zintegrowanego podejścia są kwestie związane gospodarką odpadami.

- Potrzebujemy plastiku w naszym codziennym życiu. Sam plastik nie jest zły. Nie chcemy jednak, by plastikowe odpady zatruwały planetę. MOL inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego, ponieważ wszyscy chcemy żyć w bezpiecznym środowisku. Dlatego też musimy stosować recykling na szeroką skalę. Z drugiej strony, wśród naszych klientów obserwujemy rosnące zainteresowanie ponownie przetworzonym surowcem, więc szczytny cel idzie tu w parzę z dobrą okazją biznesową. Z tego powodu od kilku lat wzmacniamy naszą obecność w tym segmencie rynku. Mamy też świadomość, że chcąc osiągnąć zerową emisyjność gospodarki, musimy nauczyć się mądrzej wykorzystywać najróżniejsze odpady. Chcemy stać się jednym z najważniejszych graczy niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego w Europie Środkowo-Wschodniej, a ta transakcja to ważny krok w tym kierunku - powiedział Gabriel Szabó, wiceprezes MOL Group odpowiedzialny za segment downstream.

remat-2

- Jesteśmy niezwykle dumni z naszej roli pioniera na węgierskim rynku przetwarzania tworzyw sztucznych. W ciągu minionych dwóch dekad zainwestowaliśmy w najnowocześniejsze zakłady produkcyjne, stale rozszerzając ich możliwości, aby wesprzeć węgierskie zobowiązania wobec UE w zakresie recyklingu plastiku. Cieszę się, że dołączamy do MOL i będziemy kontynuować dynamiczny rozwój w tym atrakcyjnym sektorze - powiedział László Olasz, dyrektor zarządzający ReMat.

Najnowsza transakcja nie jest pierwszą inwestycją MOL w tym segmencie. W 2019 r. firma przejęła niemiecką spółkę Aurora Kunststoffe GmbH, zajmującą się recyklingiem i produkcją tworzyw sztucznych. Wraz z zakładami ReMat, fabryki wchodzące w skład MOL Group będą w stanie przetworzyć 40 tys. ton surowca rocznie. MOL będzie z kolei w stanie zaoferować szeroką gamę produktów klientom z branży motoryzacyjnej czy opakowań. Grupa podjęła również strategiczną współpracę z niemiecką APK, rozwijającą zaawansowane technologie recyklingu tworzyw sztucznych, umożliwiające odzyskiwanie wysokiej jakości materiałów ze złożonych opakowań wielowarstwowych. W 2020 r. podobną współpracę Grupa nawiązała również ze szwajcarską firmą Meraxis, z którą wspólnie rozwija produkcję regranulatu poliolefin. MOL planuje dalsze inwestycje w segmencie recyklingu chemicznego oraz gospodarki odpadami.