Maszyny z Tajwanu dla zielonej gospodarki

Firma oferuje m.in. w pełni elektryczne wtryskarki serii Alpha o sile zwarcia 50–250 ton. Precyzyjna, nowatorska konstrukcja układu wtryskowego zapewnia wysoką stabilność procesu wtrysku, powtarzalność cyklu oraz doskonałe właściwości homogenizacyjne. W niemal każdym typie maszyny dostępne są 3 różne wielkości ślimaków do wyboru tak, aby można było dopasować najodpowiedniejszy rozmiar do swoich potrzeb produkcyjnych.

Seria wtryskarek VR 350-1300 ton to maszyny uniwersalne do produkcji szeregu aplikacji, charakteryzujące się doskonałą powtarzalnością pracy. Ten typ maszyn pozwala osiągnąć maksimum wydajności w przetwórstwie tworzyw w szerokim zakresie, jak również maksymalną precyzję w wykonaniu bardzo wielu elementów. Wtryskarki VR to bardzo precyzyjne urządzenia, szybkie i niezawodne dzięki zastosowaniu nowoczesnego, wysokowydajnego systemu sterowania V-8000C. Zapewniają maksymalną produktywność w przetwórstwie szerokiej gamy tworzyw.

Energooszczędność wtryskarek elektrycznych Victor Taichung jest niezaprzeczalnym atutem dla polskich producentów wyrobów z tworzyw zmagających się z rosnącymi kosztami energii. Z drugiej strony nasze rodzime firmy, działające na wymagającym europejskim rynku, nie mogą już konkurować tylko zwiększaniem wydajności i obniżaniem kosztów eksploatacji, jakkolwiek oferta tajwańskiego producenta jest w tej dziedzinie również optymalna.

Realizacja założeń gospodarki o obiegu zamkniętym na plan pierwszy wysuwa obecnie kwestie ekologiczne. Wtryskarki Victor Taichung projektowane zgodnie z zasadami mającymi na celu zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska mogą mieć zasadniczy wpływ na realizację wizerunku nowoczesnego polskiego przedsiębiorstwa produkcyjnego, dla którego kwestie ekologii są priorytetem a jego funkcjonowanie jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

W styczniu 2020 r. Victor Taichung otworzyła inteligentną "zieloną" fabrykę.

- Jest to inteligentna linia produkcyjna charakteryzująca się możliwością produkcji małych serii wyrobów o dużej różnorodności, która może automatycznie wytwarzać ponad 155 rodzajów detali dzięki systemowi FMS (Flexible Manufacturing System), Internetowi Rzeczy (IoT) i robotom przemysłowym - wyjaśnia pan Ming-Ho Huang.

Zakład zajmuje ponad 31 tys. m2, a instalacja fotowoltaiczna o pow. 3300 m2 może dostarczyć nawet 2 MW zielonej energii. Na terenie fabryki zainstalowano również system odzysku wody oraz energooszczędne oświetlenie. inteligentne linie produkcyjne i montażowe działają pod nadzorem systemu sterowania SCADA.

Nie ma "złych" odpadów

Powstała w 1993 r. firma Everplast Machinery Co., Ltd od początku XXI w. prowadzi badania nad rozwojem linii do wytłaczania kompozytów WPC.

-  W dziale badawczo-rozwojowym zatrudnionych jest 25% ogółu pracowników naszej firmy. Pozwala nam to przewidywać potrzeby klientów, spełniać ich wymagania i dostarczać wyjątkowe rozwiązania. W rzeczywistości już od 2000 r. sprzedajemy linie do wytłaczania kompozytów na bazie polietylenu pochodzącego z recyklingu folii i butelek. Zauważyliśmy jednak, że ludzie preferują materiały naturalne. Dlatego uznaliśmy, że odpowiedzią na te potrzeby może być produkcja wyrobów drewnopodobnych - mówi pan Denny Huang, zastępca dyrektora generalnego w firmie Everplast - Na targach K w Düsseldorfie mieliśmy okazję zapoznać się z linią do wytłaczania WPC.

Potwierdziło to że kierunek, w którym chcemy się rozwijać jest słuszny. Zachęciło nas to do dalszego przyczyniania się do upcyklingu. Obecnie, gdy materiały WPC są szeroko stosowane na całym świecie, a recykling kompozytów drewno-PE jest popularny także w regionie Bliskiego Wschodu, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się zrealizować naszą wizję - dodaje pan Denny Huang.

Aktualnie firma z powodzeniem wykorzystuje kompozyty WPC do upcyklingu, czyli przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wyższej wartości. W porównaniu z produktami z czystego drewna, produkty WPC mają dłuższą żywotność i dobrą odporność na warunki atmosferyczne, co skutecznie zmniejsza koszty konserwacji.

Aby spełnić wymagania jakościowe w zakresie wytłaczania WPC, firma Everplast opracowała segmentową wytłaczarkę dwuślimakową ze specjalną linią wytłaczarek jednoślimakowych. Pozwalają one na uzyskiwanie kompozytów PP/PP z zawartością od 40 do 80% włókna naturalnego oraz kompozytów PVC z zawartością od 40 do 70% włókna naturalnego. Od 2005 r. Everplast zainstalował w Arabii Saudyjskiej 24 wytłaczarki do produkcji syntetycznego drewna z odpadów folii, butelek itp. Gotowe produkty najczęściej wykorzystywane są w budownictwie.

W ostatnich latach firma koncentruje się również na rozwijaniu technologii addytywnych, czego ciekawym przykładem jest EM3-6030-CMT – wielkoformatowa drukarka 3D, która charakteryzuje się zdolnością łączenia materiałów odpadowych w materiały kompozytowe w budownictwie.

Wielu polskich specjalistów boryka się z problemem różnego rodzaju odpadów. Everplast prezentuje niezwykle ciekawe rozwiązania dotyczące tworzenia ekologicznych materiałów z użyciem tak niecodziennych surowców, jak muszle ostryg czy fusy po kawie. W jakich aplikacjach mogą być one stosowane?

everplast-emd-110-pvc-foam-board-extrusion-line
Everplast EMD 110 - Linia do wytłaczania płyt ze spienionego PVC