Nowe tworzywa BASF dla medycyny

Pierwsze zastosowanie Ultraform PRO

Polioksymetylen Ultraform S2320 003 PRO firmy BASF wykorzystywany jest w systemie napinania skóry produkowanym przez firmę BioWim GmbH z Fryburga Bryzgowijskiego. Materiał ten jest szczególnie ceniony ze względu na właściwości obniżające tarcie między współpracującymi elementami, co ułatwia posługiwanie się danym narzędziem. Materiał charakteryzuje się też bardzo dobrą płynnością. Plastikowe elementy systemu napinania skóry produkowane są metodą wtryskową przez firmę Josef Freeh KG. Po fazie rozwoju trwającej około 4 lat projekt jest obecnie u progu wdrożenia do masowej produkcji. Ultraform PRO został wybrany przede wszystkim ze względu na jego właściwości mechaniczne, tzn. połączenie wysokiej sztywności i wytrzymałości z doskonałą elastycznością i sprężystością, co ma ogromne znaczenie dla sprężynującego komponentu systemu. Ponadto materiał charakteryzuje się zgodnością z właściwymi międzynarodowymi normami i przeszedł testy wykorzystania w połączeniu z elementami z tworzyw sztucznych w zastosowaniach medycznych.

System napinania skóry to przyrząd wykorzystywany przy zamykaniu dużych ran pooperacyjnych lub pourazowych. Po zaczepieniu 6 haków po obu stronach rany jej krawędzie są do siebie przyciągane. Rana jest następnie zamykana prostym szwem, co eliminuje konieczność skomplikowanych przeszczepów. Intuicyjne narzędzie ułatwia pracę chirurgowi, a szycie skóry sprowadza się do pojedynczej czynności. Oprócz tworzyw sztucznych z rodziny PRO, BASF oferuje także pakiet kompleksowych usług dopasowanych do wymagań branży medycznej. Pakiet ten obejmuje aplikacje, a także stanowi gwarancję, że w składzie tworzyw nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w stosunku do dokumentacji złożonej w Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

acResin - surowiec do produkcji taśm medycznych o zmiennych właściwościach klejących

Taśmy medyczne muszą spełniać rygorystyczne wymagania. Nie mogą one powodować żadnych reakcji cytotoksycznych ani alergicznych, ani podrażnień skóry. Materiał klejący acResin A 260 UV idealnie nadaje się do takich zastosowań, co potwierdza zgodność z normą ISO 10993. Utwardzany promieniami UV, bezrozpuszczalnikowy i bezlateksowy materiał samoprzylepny acResin charakteryzuje się znakomitymi właściwościami technicznymi, takimi jak wysoka wytrzymałość, regulowana przylepność, przezroczystość i niska emisja lotnych związków organicznych.