Nowe wytłaczarki made in Poland

Nowe wytłaczarki made in Poland… Choć oferta polskich producentów wytłaczarek jest skromniejsza niż konkurencji z Zachodu czy Dalekiego Wschodu, to na krajowym rynku można znaleźć ciekawe rozwiązania, cieszące się uznaniem ekspertów. Przedstawiamy niżej ofertę kilku rodzimych firm proponujących maszyny do ekstruzji.

Firma General Plastics Sp. z o.o. z Łomianek jest jednym z bardziej znanych polskich producentów różnego rodzaju maszyn na bazie wytłaczarek. Są to między innymi wytłaczarki oraz kompletne linie do folii polietylenowych jedno- lub wielowarstwowych, wykonywanych metodą wytłaczania z rozdmuchem. Oferta spółki obejmuje zarówno modele bardzo proste, jak i skomplikowane, o wysokim stopniu automatyzacji. Uzupełnieniem linii są minimaszyny do recyklingu, umożliwiające nawrót odpadu technologicznego.

W zakresie wdrożeń General Plastics może się pochwalić wykonaniem kompletnej linii do wytłaczania folii 5-warstwowych w jednej z polskich firm. Linia jest bogato wyposażona w systemy pomiarowo-kontrolne z automatyczną regulacją parametrów, m.in. w system grawimetrycznego dozowania surowców podstawowych i masterbaczy, system chłodzenia wewnętrznego (IBC) rękawa foliowego, system pomiaru i korekty grubości folii, system pomiaru i regulacji szerokości wstęgi folii, system prowadzenia wstęgi, a także w stabilizator rękawa i trójkąty do zakładek regulowane elektrycznie, aktywator powierzchni folii ("jonizator"), neutralizator ładunków elektrostatycznych, automatyczny, podwójny nawijak wolnostojący "back to back" oraz układ rozdrabniania paska brzegowego z transportem przemiału do kosza zasypowego wytłaczarki.

General Plastics


Linie do wytłaczania folii metodą rozdmuchu z serii GF są dostosowane do przetwórstwa takich tworzyw jak LDPE, LLDPE, HDPE, MDPE oraz ich mieszanek, również z innymi dodatkami (np. koncentraty barwne, czy środki poprawiające własności fizyko-mechaniczne folii), z możliwością produkcji zarówno folii jedno-, jak i wielowarstwowych. Wielkość linii (standardowych) wynosi w zakresie średnicy ślimaków: od 25 do 125 mm, zaś szerokości wałków: od 300 do 3500 mm.
Montowane w liniach układy uplastyczniania są wykonane z wysokojakościowej stali 41CrALMo7, azotowanej do twardości 950-1100 HV, a głowice – ze stali wysokostopowej chromowanej. Podzespoły i elementy takie jak silniki, pneumatyka, czy elektronika pochodzą od czołowych producentów, np. Siemens, Lenze (silniki napędzające ślimaki i wałki, regulowane falownikami), Siemens, Schneider, Mitsubishi (sterowniki PLC, falowniki, elementy elektryczne), Omron (moduły grzejne i sterowniki temperatury), Bosch, Rexroth (układy prowadnic) oraz Festo czy Metal Work (pneumatyka).

Firma oferuje również wytłaczarko-rozdmuchiwarki (butelczarki), przeznaczone do wytwarzania butelek i pojemników z HDPE, LDPE, PP, PCV, PET-G, PA. Mogą to być zarówno pojemniki proste, jednowarstwowe, jak i wysokobarierowe struktury wielowarstwowe, od małych fiolek po 10-litrowe kanistry. Oferowany jest pełen zakres modeli, od jednogłowicowych, jednostołowych, po skomplikowane modele wielogłowicowe, dwustołowe, w pełni zautomatyzowane, bogato wyposażone w urządzenia peryferyjne. Jakość otrzymywanych wyrobów, wyeliminowanie czynnika olejowego poprzez zastąpienie napędów hydraulicznych pneumomechanicznymi lub serwonapędami, niskie koszty eksploatacji, obniżony poziom hałasu, a także prosta i bezpieczna obsługa, czynią te maszyny szczególnie użytecznymi w branży spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej i w chemii gospodarczej.

Ofertę firmy w zakresie wytłaczania uzupełniają automaty do tub, zniczy i olejaków oraz linie do regranulacji odpadów tworzyw sztucznych.

Czytaj więcej: