Produkcja i zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w 2010 r.

Notowania tworzyw technicznych jak ABS, PA, PC, PMMA, POM i PBT w czasie kryzysu obniżyły się nieznacznie i dzisiaj znajdują się na poziomie o kilka punktów poniżej średnich poziomów z ostatnich pięciu lat.

Z rosnącą świadomością własnego znaczenia od kilku lat na rynku występują dystrybutorzy tworzyw sztucznych. Wiele dużych firm tego rodzaju przyjęło do swojej oferty komplementarne produkty innych producentów w taki sposób, aby zaspakajać w całości zapotrzebowanie firm przetwórczych.

Obok klasycznej działalności dystrybucyjnej, także niewielkich ilości, wykonywanej na zlecenie dużych producentów wielu z nich wprowadziło do oferty własne wyroby w postaci mieszanek i produktów specjalnych, aby uzupełniać coraz bardziej wystandaryzowaną ofertę swoich wielkich partnerów handlowych.

Także liczne firmy konfekcjonujące, specjalizujące się w modyfikacjach określonych polimerów bazowych, w specyficznych dziedzinach zastosowań czy w określonym wyposażeniu tworzyw, starają się przez dopasowane do potrzeb, zmodyfikowane typy materiałów i przez komplementarne usługi o wyraźne wyróżnienia się pośród swojej konkurencji. Firmy te, podobnie jak dystrybutorzy z własnym programem, korzystają z wycofania się wielu producentów tworzyw z wyrobów specjalistycznych i ich skoncentrowaniu się na zyskowniejszych typach standardowych.

Branża tworzyw w 2010 r.


Tworzywa można stosować nie tylko w czystej formie. Mogą one być także bazą wchłaniającą inne materiały, ułatwiają ich przetwórstwo zmieniają je w atrakcyjniejsze wyroby. Dowodem na to są kompozyty drewna i tworzyw czyli Wood Plastic Composites (WPC), które stały się bardzo znane i których spożycie silnie ostatnio rośnie.

WPC to termoplastyczne kompozyty z mączki lub włókien drzewnych i różnych ekstrudowanych typów tworzyw jak PP, PCW.

Wprawdzie udział drewna jest tu dość znaczny, jednak najczęściej nie przekracza on 50 proc. Według danych niemieckiego Instytutu Nova światowa produkcja WPC sięga półtora miliona ton. Głównymi producentami jest Ameryka Północna (ok. 1 mln ton), Chiny (0,2 mln ton), Europa (0,17 mln ton) i Japonia (0,1 mln ton). Eksperci z Instytutu Nova przewidują do 2015 r. potrojenie popytu na WPC do 5 mln ton rocznie. Potencjał rynkowy samych Chin ma wynieść 4 mln ton.

Ważniejszymi zastosowaniami WPC w Europie są wykładziny podłogowe zewnętrzne (170 tys. ton), gdzie WPC jako tzw. decking coraz częściej zastępuje wykładziny z drewna tropikalnego oraz także wykończenia wnętrz pojazdów (50 tys. ton).

Jednak WPC w ostatnich latach wyszły poza wykładziny podłogowe i wnętrza pojazdów i używa się je do artykułów konsumpcyjnych i wyposażenia wnętrz. Przede wszystkim w Chinach z WPC wytwarza się okna, drzwi, osłony słoneczne, systemy izolacji elewacji, ławki parkowe i altanki ogrodowe.

Ponieważ omawiane kompozyty podobnie jak klasyczne tworzywa dają się konfekcjonować i przetwarzać na wytłaczarkach i wtryskarkach, wielu producentów maszyn do tworzyw sztucznych oferuje odpowiednie urządzenia dozujące, plastyfikujące i oprzyrządowanie.Radek Radek

Wysłany: 2012-04-21 19:58:52

Tworzyw się nie spożywa.