Drukuj

Produkcja i zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w 2010 r.

Wiele tworzyw można syntetyzować nie tylko z pozyskiwanych petrochemicznie surowców wyjściowych. Można też posłużyć się materiałami pozyskiwanymi z naturalnych produktów biologicznych. Tak uzyskane tak zwane biotworzywa wykorzystały niszę rynkową i przyjęły się na stałe jako opakowania i towary konsumpcyjne.

W przypadku biotworzyw wyróżnić należy tworzywa bazujące na bioproduktach oraz poddające się biologicznemu rozkładowi. Nie każde tworzywo pozyskiwane z bioproduktów jest biodegradowalne i nie każde biodegradowalne musi być pozyskiwane z produktów biologicznych.

Światowe spożycie biotworzyw do 2013 r. zwiększy się czterokrotnie do poziomu 900 tys. ton i osiągnie wartość 2,6 mln USD. W kolejnych pięciu latach zdaniem analityków ma ono jeszcze podskoczyć do stanu ok. 2 mln ton i wartości ponad 5 mld dolarów. Jednakże w najbliższych latach stosunkowo wysokie koszty produkcyjne i kapitałowe, trudności związane z przejściem do skali wielkotechnicznej, chwilowa dostępność surowców oraz akceptacja przetwórców ograniczać będą teoretyczne możliwości. Tak przynajmniej mówią dzisiaj naukowcy pracujący nad projektami biotworzywowymi.

Branża tworzyw w 2010 r.


Coraz więcej typów tworzyw sztucznych można przynajmniej częściowo tworzyć na bazie surowców odnawialnych. Na rynku od dość dawna pojawiają się już biologicznie pozyskiwane materiały zastępcze na tworzywa standardowe, jednak w ostatnich latach także producenci tworzyw technicznych zaczęli w pojedynczych przypadkach stosować materiały naturalne. Robi tak na przykład BASF lub DuPont. Obie firmy produkują poliamid 6.10 na bazie kwasu sebacynowego (dikarboksylowego) pozyskiwanego z oleju rycynowego.

O ile zastosowanie tworzyw na bazie biologicznej czy też komponowanie materiałów naturalnych jak mączka lub włókna drzewne z tworzywami dało już swój wkład w trwałą gospodarkę, o tyle biotworzywa stosowane są nie bez zastrzeżeń.

Dzieje się tak dlatego, iż ropa naftowa nie jest używana do produkcji żywności i pasz ale do pozyskiwania energii, jako paliwo pojazdów oraz do takich produktów chemicznych jak tworzywa, natomiast wiele produktów roślinnych, naturalnych jak kukurydza często wykorzystywane jest jako żywność lub pasza. Tworzywa sztuczne na bazie surowców naturalnych, konkurują z produkcją pożywienia dla ludzi i zwierząt, co w niezbyt bogatych gospodarkach narodowych powinno być surowo krytykowane.

Dotychczasowy rozwój przemysłowych zdolności produkcyjnych biotworzyw napędzany był przez wysokie ceny ropy naftowej i stosunkowo niskie koszty biomateriałów. Należy jednak obserwować zaostrzającą się konkurencję o możliwości produkcji odnawialnych surowców na żywność, paliwa lub surowce do przetwórstwa.Radek Radek

Wysłany: 2012-04-21 19:58:52

Tworzyw się nie spożywa.