Solidworks: innowacyjne oprogramowanie nie tylko dla inżynierów

21 października 2020 r. odbyła się premiera Solidworks 2021 - najnowszej edycji tego oprogramowania. Czym różni się ona od poprzedniej wersji?

Co roku podczas premiery nowej odsłony produktu Solidworks dostarczamy użytkownikom dokument, który opisuje wszystkie zmiany. W tym roku liczy on 163 strony i 24 rozdziały. To pokazuje, jaką wagę przykładamy do tego, by ustawicznie wprowadzać modyfikacje w naszych produktach, ale również dowodzi, że bardzo mocno wsłuchujemy się w głosy i opinie naszych użytkowników. Otrzymujemy od nich szereg informacji, które są pozyskiwane za pomocą forum grup użytkowników, w trakcie bezpośrednich wizyt u klientów czy poprzez analizę zgłoszeń serwisowych. W rezultacie całe to spektrum danych musi być później uporządkowane, a my musimy wychwycić te rzeczy, na które powinniśmy położyć największy nacisk.

Na naszej corocznej konferencji 3DExperience  World w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotykają się entuzjaści Solidworks z całego świata, prezentujemy listę Top Ten najważniejszych i najbardziej pożądanych nowości. Jest ona co roku aktualizowana. Istotnym zagadnieniem, które pojawiło się w tym roku na liście, była wydajność oprogramowania - postaraliśmy się więc, żeby w wersji 2021 nasze siły i środki skierować na poprawę tego aspektu. W rezultacie, w najnowszej odsłonie aplikacji udało nam się trzykrotnie zwiększyć szybkość dodawania plików do Solidworks PDM; zwiększyliśmy również szybkość ewidencjonowania i zmian statusu tych plików o 25%. Ponadto poprawiliśmy prędkość tworzenia rozłożonych modeli arkusza blachy, i to ponad dwudziestokrotnie, więc jest to naprawdę gigantyczny przyrost.

Dodatkowo ulepszyliśmy wydajność, jeżeli chodzi o samą edycję rysunków płaskich; położyliśmy tutaj nacisk zwłaszcza na widoki szczegółowe. Jeśli chodzi o modelowanie 3D, to w tym przypadku zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na wyświetlanie krawędzi i okluzji w modelach trójwymiarowych, a także na operacje na plikach i konfiguracjach w złożeniu. Inne nowości dotyczą przeróżnych obszarów programu, począwszy od możliwości generowania i eksportowania raportów z wykrywania i przenikania, wraz z ilustracjami, do arkusza kalkulacyjnego programu Microsoft Excel. Dzięki temu w pliku .xls będziemy przechowywać informacje o wszystkich istniejących problemach z konstrukcją, dotyczących elementów, które podczas ruchu będą ze sobą kolidowały.

Wyeliminowaliśmy szereg wskazanych przez użytkowników błędów, głównie w aplikacjach takich jak Solidworks Simulation, gdzie położyliśmy większy nacisk na to, żeby konstrukcja powstawała poprawnie, nawet jeśli projektant ''nie dopilnował'' szczegółów. Mam na myśli to, że czasem w procesie projektowania zdarza się, że zostawiamy pewne odstępy pomiędzy elementami i te odstępy dla naszych konstrukcji nie mają wielkiego znaczenia. Mają one jednak wpływ na zrozumienie tej konstrukcji przez symulację, a zatem analiza tych minimalnych odległości między takimi komponentami jak np. śruby, nakrętki czy podkładki, pozwala nam wychwycić odpowiednio wcześnie problemy, które mogą prowadzić do tego, że nasz solver nie uzyskuje zbieżności. Program jest w stanie wychwycić takie problemy i dzięki temu możemy usztywnić konstrukcję w określonym miejscu.

00-3dexperience-works-03-projektowanie-w-chmurze
3DExperience Works Projektowanie w chmurze

Z jednej strony cyfrowa rewolucja zajrzała już pod strzechy, z drugiej zaś (jak chociażby obecnie) zdarza się, że sytuacja zmusza nas do pracy zdalnej. Jakie możliwości w tym zakresie oferuje aplikacja Solidworks?

Platforma 3DExperience  pozwala uzyskać dostęp do wszystkich danych z dowolnego miejsca, w którym się znajdujemy. Wystarczy nam tylko internet i, co równie ważne, nie potrzeba do tego żadnych zaawansowanych narzędzi, ponieważ ten dostęp jest możliwy za pomocą tabletu, smartfonu, a nawet komputera starszej generacji. Moim zdaniem, jednym z najbardziej istotnych elementów przechowywania danych w chmurze jest ich bezpieczeństwo. Wciąż pokutuje przekonanie, że najbezpieczniejsze dane to te, które fizycznie znajdują się w firmie. Proszę jednak zwrócić uwagę, że dane przechowywane na platformie 3DExperience  są zabezpieczone w identyczny sposób jak dane bankowe. A większość z nas korzysta z usług bankowych za pomocą narzędzi elektronicznych i niejako ''powierza'' im zarządzanie najważniejszymi posiadanymi przez siebie aktywami, czyli funduszami. My proponujemy ten sam poziom zabezpieczeń, jeżeli chodzi o dane inżynierskie.

Kolejnym atutem chmury jest minimalizacja problemów związanych z infrastrukturą informatyczną. I tak np. wszelkie kwestie związane z aktualizacją oprogramowania leżą w całości po stronie firmy Dassault Systèmes. Nie trzeba zatem martwić się, że właśnie ukazała się najnowsza wersja oprogramowania, gdyż automatycznie znajdzie się ona na serwerze. Dodatkowo, farmy serwerowe oferują naprawdę gigantyczną moc obliczeniową, nieporównywalną z możliwościami pojedynczego stanowiska komputerowego.

Co ważne, nasza platforma nie oferuje wyłącznie produktu typu CAD w chmurze. To kompletny zestaw rozwiązań dla całej firmy. Za jej pomocą możemy sprawdzić stan naszej produkcji, zaprojektować nowy detal, wykonać symulację procesu wtrysku, przeanalizować trendy w interesującej nas branży, zlecić wydruk detalu na drukarce 3D na bazie naszego projektu czy wreszcie znaleźć dostawcę części - a nawet osobę, która wykona nam żądaną konstrukcję na zlecenie. To tylko skromny wycinek możliwości platformy.

Platforma 3DEXPERIENCE, oprogramowanie do
 

Platforma 3DEXPERIENCE, oprogramowanie do projektowania 3D, rozwiązania 3D Digital Mock Up i Product Lifecycle Management (PLM)

Polska