Wielka rola opakowań oksy-biodegradowalnych. Polemika z COBRO

Śmieci o długim czasie rozkładu

Oprócz niskiej przydatności ekologicznej wybitnie odczuwalny jest spadek jakości produktu przeznaczonego do kompostowania w porównaniu do produktu wykonanego z polietylenu. Jako konsument nie chcę każdorazowo płacić po kilkadziesiąt groszy, a nawet kilka złotych za produkt, który za chwilę straci swoje właściwości fizyczne i zmusi mnie do kupna nowego.

Zalecenia, którymi kieruje się Komisja Europejska w zakresie opakowań mówią wyraźnie: najpierw zastanów się czy naprawdę ich potrzebujesz, a jeżeli już kupisz to zastanów się czy nie możesz użyć ich ponownie.

W przypadku toreb kompostowalnych niestety ta reguła jest złamana. Pytanie jest jednak następujące: jak długo można używać tej samej "zwykłej" siatki, worka itp.? Rok? Może dwa? Tzw. "bag for life" też nie okazuje się dobrym rozwiązaniem. Mimo, że taka siatka znacząco ogranicza ilość zużytych opakowań sama staje się w końcu śmieciem o wyjątkowo długim czasie rozkładu. Nie wspomnę tu o higienie używania tego typu opakowań przez kilka lat.

Opakowania oksy-biodegradowalne mają swoje zalety

Rozwiązaniem leżącym pośrodku są sprawdzone od wielu lat opakowania oksy-biodegradowalne. W odróżnieniu od opakowań kompostowalnych są stosunkowo tanie i bardzo wytrzymałe. Już na etapie produkcji można określić czas ich degradacji. Ich rozkład - w odróżnieniu od opakowań tylko kompostowalnych - następuje trzyetapowo: na drodze utleniania, hydrolizy oraz procesu biologicznego, który może stanowić część procesu kompostowania.

Ważne jest, że podczas rozkładu tworzywa nie wydziela się metan, który należy do najbardziej niszczącej grupy gazów cieplarnianych. Jest wielokrotnie bardziej groźny niż dwutlenek węgla. Poza tym degradacja może zajść tu dosłownie wszędzie np. na
lądzie lub w morzu, w świetle lub w ciemności, w wysokiej jak i niskiej temperaturze, a także w dowolnym okresie jaki tylko jest wymagany.

Sposoby wykorzystania oksy-biodegradacji

Sposób wykorzystania oksy-biodegradacji zostawia potencjalną "konkurencję" daleko w tyle. Oto bowiem możliwość stworzenia świetnie znanych producentom na całym świecie od strony technologii opakowań wykonanych z polietylenu jest ogromnym wkładem w poprawę ekologii na świecie. Nie dokonując żadnych inwestycji na tym samym parku maszynowym można produkować niemal wszystkie wyroby z polietylenu o niskiej, średniej i wysokiej gęstości oraz polietylenu liniowego.

Od kilku lat istnieje również możliwość wykorzystywania polipropylenu do produkcji m.in.: kubków, tacek, widelczyków itp. Producenci dodatków testują już - a wkrótce wprowadzą na rynek również dodatki do polistyrenu, w tym HIPS.

Możliwości dla tworzyw oksy-biodegradowalnych są niemal nieograniczone: od stosowania ich do pakowania żywności, w tym również do niskich temperatur (np. mrożonki), poprzez folie do formowania toreb, opakowań termokurczliwych, aż po pudełka, butelki, skrzynki, owinięcia, tuby. Tworzywa oksy-biodegradowalne mogą też służyć do laminowania innych materiałów, a także występować jako folie sztywne do termoformowania (kubki, tacki), mogą znaleźć zastosowanie w opakowaniach formowanych wtryskowo, mogą być też jedną z warstw laminatów.

Charakterystyczną dla opakowań oksy-bio jest możliwość produkcji wysoko przezroczystych opakowań do żywności, co w przypadku materiałów kompostowalnych jest praktycznie niemożliwe.


brak
 

Dodatki do produkcji oksybiodegradowalnych (oxobiodegradable) miękkich i półsztywnych tworzyw sztucznych, pro-degradanty, dodatki antybakteryjne, antygrzybiczne, antyalgowe w każdej postaci

Polska

Radek Radek
*.30.89.153

Wysłany: 2012-07-15 23:57:02

Od kiedy polietylen jest biodegradowalny? Czy tworzywo z dodatkiem oxo ulega degradacji czy tylko defragmentacji na pył, ale w dalszym ciągu jest polietylenem? Proponowałbym się dokształcić zanim napisze Pan kolejny artykuł, który z rzeczywistością ma niewiele wspólnego.