Wielka rola opakowań oksy-biodegradowalnych. Polemika z COBRO

Bez norm nie byłoby opakowań biodegradowalnych przeznaczonych do kompostowania

Jak mawiał George Bernard Shaw "wszelki postęp należy do ludzi niezadowolonych", a w tym wypadku to jakość polietylenu i możliwość jego degradacji wyznaczają akceptowalny przez konsumenta standard. Zresztą nie tylko konsumenta: dające się zewsząd słyszeć głosy niezadowolenia płynące ze strony producentów opakowań (świetną okazją do posłuchania narzekań były targi Plastpol w Kielcach) są też tego najlepszym przykładem. Po prostu nikt nie chce opakowań biodegradowalnych przeznaczonych do kompostowania i gdyby nie wskazania wspomnianej normy, to pewnie dawno nikt by już ich nie produkował.

Nawiązując do treści artykułu, skoro wciąż konsumenci stosują pozbywanie się opakowań "byle gdzie", to czy znaczkiem "kompostowalny", który wszak nie jest obowiązkowy do oznakowywania opakowań kompostowalnych, jesteśmy w stanie wpłynąć na decyzje w zakresie deponowania odpadów kompostowalnych do specjalnych pojemników przeznaczonych do zbiórki odpadów organicznych?

Wzrasta znaczenie oksy-bio

Faktem jest, że materiały z dodatkami powodującymi oksy-biodegradację są coraz częściej poszukiwane przez producentów jak i klientów.

Chęć posiadania pełnowartościowych produktów jak i wzrastająca świadomość ekologiczna powoduje, iż dodatki do produkcji tworzyw oksy-bio jak nigdy przedtem są pożądane i adaptowane do coraz to nowych rozwiązań.

Zdaje się, że przyszłość należy do oksy-bio, gdyż podobnie jak popularne "meleksy" teoretycznie stały się one alternatywą dla paliwa opartego na węglowodorach, to jednak świat zwraca się ku technikom wodorowym bądź innym ogniwom paliwowym.

Podobnie zaczyna się dziać na rynku opakowań: dobrze, że istnieje norma 13432. Dobrze, że istnieją opakowania kompostowalne. Dzięki nim, dzięki zrozumieniu procesu biodegradacji mogło dojść do zrozumienia czym jest degradowanie danego materiału i w rezultacie wynaleziono tworzywa oksy-biodegradowalne, które przywracając jakość i ekonomikę jaka charakteryzuje opakowania polietylenowe pomogły stworzyć materiały XXI wieku, dające niemożliwe do osiągnięcia przez opakowania "tylko" kompostowalne standardy.

Wojciech Pawlikowski
Ecoplastic Polska

Wszystkie śródtytuły pochodzą od redakcji (przyp. Plastech.pl).


brak
 

Dodatki do produkcji oksybiodegradowalnych (oxobiodegradable) miękkich i półsztywnych tworzyw sztucznych, pro-degradanty, dodatki antybakteryjne, antygrzybiczne, antyalgowe w każdej postaci

Polska

Radek Radek
*.30.89.153

Wysłany: 2012-07-15 23:57:02

Od kiedy polietylen jest biodegradowalny? Czy tworzywo z dodatkiem oxo ulega degradacji czy tylko defragmentacji na pył, ale w dalszym ciągu jest polietylenem? Proponowałbym się dokształcić zanim napisze Pan kolejny artykuł, który z rzeczywistością ma niewiele wspólnego.