BASF utrzymuje tendencję wzrostową

W segmencie Functional Solutions generalnie znacząco wzrosła sprzedaż i przychody. W porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku wzrósł popyt ze strony przemysłu motoryzacyjnego. Inwestycje budowlane w wielu szybko rozwijających się krajach Azji, Ameryki Południowej i Europy Wschodniej lekko ożywiły popyt w budownictwie. Wyższe ceny metali szlachetnych korzystnie wpłynęły na wzrost przychodów. Mocno poprawił się zysk, głownie za sprawą obszaru Catalysts.

W segmencie Agricultural Solutions rozpoczęcie sezonu było udane. Sprzedaż wzrosła w niemal wszystkich regionach i we wszystkich obszarach zastosowań. W wyniku sprzyjających warunków atmosferycznych na półkuli północnej oraz w Ameryce Południowej wzrósł popyt na produkty BASF. Pomimo silnej konkurencji nieznacznie przekroczono wysoki poziom sprzedaży z pierwszego kwartału 2010 r. Dzięki zwiększeniu sprzedaży nieco poprawił się także zysk.

Po zaostrzeniu się sytuacji w Libii z końcem lutego 2011 r. wstrzymano wydobycie ropy naftowej w tym kraju. Mimo to sprzedaż w segmencie Oil & Gas była nieco wyższa niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego. Mniejsze wydobycie w Libii zrekompensowały wyższe ceny ropy naftowej i gazu ziemnego. W dziale Natural Gas Trading na wynikach negatywnie odbiły się efekty odłożone w czasie. Znacząca w sumie poprawa zysku była uwarunkowana cenowo.

W segmencie Pozostałe odnotowano znaczny wzrost przychodów, głównie z powodu wyższych cen styrenów oraz handlu surowcami. W obszarze styrenów poprawiono także wyraźnie wynik finansowy. Ogółem zysk w segmencie „Pozostałe” był nieco wyższy niż w pierwszym kwartale 2010 r.

Dwucyfrowy wzrost zysków we wszystkich regionach
Przychody ze sprzedaży w Europie były wyższe o 24% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Popyt na produkty chemiczne utrzymywał się nadal na wysokim poziomie. Do wzrostu przychodów ze sprzedaży znacząco przyczynił się segment Performance Products. Spowodowane to było przede wszystkim integracją działalności Cognis. Segment Agricultural Solutions rozpoczął z powodzeniem nowy sezon upraw. Zysk z działalności operacyjnej przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych wzrósł o 581 mln EUR do 1,8 mld EUR i był wyraźnie lepszy niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego – zarówno w aspekcie ilościowym, jak i cenowym.

Czytaj więcej: Finanse 67

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska


Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże