Co zobaczymy na K 2022 - doniesienia ze świata tworzyw

BASF

Niemiecki koncern zobowiązał się do zmniejszenia emisji CO2 o 25% do 2030 r. i osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do 2050 r., z czym związane jest tegoroczne hasło targowe BASF.

- Naszym mottem będzie „Go!Create - Welcome to Our Plastics Journey” - mówi dr Martin Jung, prezes Performance Materials – Plastics Journey składa się z 3 faz, które reprezentują cykl życia tworzyw sztucznych: Make, Use and Recycle (produkuj, używaj i poddaj recyklingowi). BASF oferuje rozwiązania dla wszystkich 3 etapów tej podróży. Faza Make polega na ulepszaniu sposobu wytwarzania tworzyw sztucznych - od projektowania produktu po wybór surowców i sam proces produkcyjny – wyjaśnia Jung.

Firma zaprezentuje szereg rozwiązań mających na celu zmniejszenie śladu węglowego produktu przy użyciu surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu, jak w przypadku portfolio Styrenics w zakresie opakowań i budownictwa. Materiały z certyfikatem bilansu biomasy BASF są już używane przez firmę oferującą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla obuwie ochronne, zawierające poliuretan BASF, certyfikowany zgodnie z REDcert2. Innym przykładem, w jaki sposób produkty konsumenckie z tworzyw sztucznych mogą być wytwarzane w sposób bardziej zrównoważony, będą spodnie outdoorowe wykonane z surowców uzyskanych w wyniku chemicznego recyklingu wycofanych z eksploatacji opon przy użyciu Ultramid Ccycled firmy BASF.

- W fazie Use tworzywa sztuczne poprawiają efektywność energetyczną produktu dzięki swojej niewielkiej wadze, wydłużając jednocześnie jego cykl życia dzięki swojej solidności - podkreśla Jung.

Na targach BASF pokaże wiele przykładów materiałów o wysokiej wydajności zapewniających zrównoważony rozwój: od bezpiecznych i trwałych poliamidów do komponentów wysokonapięciowych przeznaczonych dla branży e-mobilności.

- Kluczowym pytaniem jest to, co dzieje się z tworzywami sztucznymi pod koniec ich życia - przypomina Martin Jung - Aby efektywnie realizować założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, musimy znacznie poprawić recykling tworzyw sztucznych, aby ten obieg faktycznie zamknąć. To miejsce dla fazy Recycle.

Na targach K BASF zaprezentuje rozwiązania, które rozszerzają istniejące metody recyklingu, w tym IrgaCycle - nową gamę dodatków, które usprawniają recykling mechaniczny tworzyw sztucznych.

W zakresie recyklingu chemicznego firma pokaże różnorodne produkty zawierające surowce uzyskane za pomocą ChemCycling. Ponadto na stoisku znajdzie się również certyfikowany kompostowalny biopolimer ecovio.

DSM Engineering Materials

Holenderski koncern DSM zaprezentuje tworzywo Stanyl B-MB zawierające do 100% materiału pochodzenia biologicznego. Wykorzystując maksymalny poziom surowca z biomasy i odpadów, pozwala on przetwórcom na znaczną redukcję śladu węglowego ich wyrobów.

DSM Engineering Materials jest pierwszym dostawcą, który wprowadza na rynek wysokotemperaturowy poliamid oparty całkowicie na biotechnologii. Stanyl B-MB to certyfikowane przez ISCC+ rozwiązanie, oparte na metodzie bilansu masy.

Stanyl B-MB zapewnia takie same właściwości jak jego konwencjonalny odpowiednik –Stanyl. Jednak jego produkcja generuje ślad węglowy do 50% niższy niż w przypadku oryginału opartego na paliwach kopalnych. W praktyce oznacza to redukcję emisji CO2 o 3,3 tony na każdą tonę wyprodukowanego tworzywa.

- Ponieważ zarówno konsumenci, jak i organy regulacyjne domagają się bardziej zrównoważonych materiałów, wprowadzenie na rynek Stanylu B-MB jest ważnym krokiem dla całej branży. Dzięki niemu nasi klienci będą mogli osiągać swoje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju: to, co oni zaprojektują dziś, my docenimy jutro - podkreśla Roeland Polet, prezes DSM Engineering Materials.

Termoplastyczne tworzywa konstrukcyjne: poliamidy Stanyl® i Stanyl ForTii® , poliamidy Akulon® i Novamid®, poliamid EcoPaxx, poliestry Arnitel®, Arnite®, PPS Xytron

Polska

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska