Gospodarka o obiegu zamkniętym tematem numer jeden na targach K

I może faktycznie nie ma co żyć złudzeniami o ekologii. Może po prostu wystarczy, że przemysł przestanie problemy ekologiczne upychać do szafy a zacznie ciągnąć zyski z "bycia zielonym''. 

- Jest bardzo prawdopodobne, że wiedza na temat rozwoju wymaganych technologii zapewni Europie przewagę konkurencyjną, ponieważ inne regiony również będą musiały zająć się w przyszłości tą kwestią. Pozwoli to europejskiemu przemysłowi zajmować nowe obszary eksportu, zarówno w zakresie maszyn i systemów, jak i technologii procesowych - potwierdza Thomas Herrmann, prezes Hermann Ultraschall, niemieckiego producenta urządzeń do zgrzewania ultradźwiękowego.

To jak właściwie ma nam pomóc gospodarka o obiegu zamkniętym?

- Polega ona na tym, żeby wykorzystać zasoby, które mamy - w naszym przypadku polimery i tworzywa sztuczne - jak najdłużej. Zawrócić je do obiegu, czyli produkować wyroby wielorazowego użytku, odchodzić tam gdzie się da od pojedynczych zastosowań i szukać rozwiązań dla zwiększenia recyklingu - wyjaśnia Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope Polska. - Gospodarka o obiegu zamkniętym stała się faktem. Oczywiście Europa tutaj przoduje ale myślę, że przez to, że z Europy pochodzi wiele firm z przemysłu chemicznego i tworzyw sztucznych, to ta idea rozprzestrzenia się na cały świat - dodaje.

plastics-europe-k-2019

Prawdą jest, że idea GOZ zatacza coraz szersze kręgi. W wielu innych częściach świata trwają dyskusje na temat "circular economy". W USA toczą się one w wielu stanach. Powstało już wiele odpowiednich przepisów w tym zakresie. Również w Azji widać wysiłki na rzecz wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednak zaletą UE jest fakt, iż jest to duża, w miarę jednolita, strefa gospodarcza z ponad 500 milionami ludzi. Zatem to, o czym zadecyduje UE sięgnie znacznie dalej.

Idea GOZ istniała w kręgach eksperckich już od pewnego czasu. - Już kilka lat temu, współpracujące z nami grono ekspertów zdefiniowało GOZ  i zrównoważony rozwój tworzyw sztucznych jako najważniejsze zagadnienia dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych - mówi Petra Cullmann z Messe Dusseldorf, organizatorka targów K.

- Praktycznie każde stoisko pokazuje stan zaawansowania prac nad znalezieniem rozwiązań w celu rozsądnego i zrównoważonego użytkowania tworzyw sztucznych w całym łańcuchu wartości szeroko pojętej branży przetwórstwa, od producentów granulatów do wytwórców maszyn i urządzeń - dodaje.

- Nadchodzi nowa era dla naszego sektora. Im szybciej przygotujemy się do prawdziwej gospodarki o obiegu zamkniętym, tym bardziej pozytywny wpływ będzie to miało na nasz wzrost gospodarczy, środowisko naturalne, naszych klientów i całe społeczeństwo - zaznacza wspomniany już Alfred Stern.

Jednak ta nowa era nie będzie w żadnym wypadku oznaczać odejścia od tworzyw sztucznych. Z pewnością tworzywa sztuczne będą i powinny być stosowane tam, gdzie są wyraźnie lepsze niż inne materiały, nazwijmy je "tradycyjnymi”. W wielu aspektach codziennego życia tworzywa sztuczne stanowią korzystniejszą (pod względem możliwości konstrukcyjnych) bardziej zrównoważoną (ślad węglowy) alternatywę dla innych materiałów. Raczej nie spodziewamy się w najbliższej przyszłości spadku liczby samochodów (ale kryzysu energetycznego możemy się spodziewać w każdej chwili), a to właśnie w branży motoryzacyjnej lekkie konstrukcje z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa.

O roli tworzyw w medycynie nie ma potrzeby nawet wspominać. Sektor ten nie posiada praktycznie żadnych użytecznych alternatyw dla stosowanych tam specjalistycznych tworzyw. Nie należy również spodziewać się, że ludność przepełnionych aglomeracji zacznie nagle konsumować tylko i wyłącznie świeżą żywność (którą notabene również należy jakoś zapakować). W dziedzinie opakowań spożywczych tworzywa sztuczne pozwalają na dłuższe zachowanie świeżości potraw. W poważnych dyskusjach toczone w mediach uczestnicy dowodzą wyższości toreb papierowych. Nie zapominajmy, że do tych papierowych toreb (czy naprawdę proces produkcji toreb papierowych jest bardziej ekologiczny niż toreb foliowych?) i tak wkładamy najczęściej żywność zapakowana próżniowo w barierowe (czyli wysoce wyspecjalizowane) opakowania z tworzyw sztucznych.

- W myśl założeń gospodarki o obiegu zamkniętym odpady z tworzyw sztucznych staną się pełnoprawnym surowcem. Oznacza to takie przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych, tak aby ostatecznie uzyskać produkt nienaganny jakościowo. Musi on posiadać takie same właściwości mechaniczne i higieniczne jak produkt otrzymywany z oryginalnego granulatu - uważa Johannes Musseleck, Director Global Strategy w INEOS Styrolution.

- Jednak produkcja wysokiej jakości tworzyw sztucznych pochodzących z odpadów jest oczywiście bardzo poważnym zadaniem. Być może jednak potrzeba będzie lat zanim osiągniemy ten cel - dodaje.

ineos-k2019
Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 15.000 kN, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu na całym świecie: w przetwórstwie tworzyw wtryskarki elektryczne, wtryskarki hydrauliczne, roboty, serwis

Polska, 42-200 Częstochowa, Jagiellońska 81/83
Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw
 

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 52-407 Wrocław, Kwiatkowskiego 5a
Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń
 

Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych skupiające ponad 100 firm członkowskich, w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii i Turcji.

Polska
Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska
brak
 

Linie do recyklingu materiałowego (mechanicznego)

Austria