Gospodarka o obiegu zamkniętym tematem numer jeden na targach K

Przykłady te potwierdzają, iż ciężko byłoby nie zauważyć działających już rozwiązań w zakresie GOZ. O tym, że przemysł tworzyw sztucznych może zaoferować rozwiązania, które pomogą wyeliminować problemy środowiskowe powodowane przez odpady z tworzyw sztucznych, przekonany jest Thorsten Kumann, Dyrektor VDMA Plastics.

- Istnieje oczywiście wiele kwestii, które wymagają wyjaśnienia. Ale już obecnie istnieją rozwiązania technologiczne dla standardowych procesów, takich jak sortowanie, rozdrabnianie i recykling. W tym względzie z pewnością nastąpią dalsze ulepszenia. Technologia nie jest więc głównym problemem w branży recyklingu tworzyw sztucznych - twierdzi Kuhmann.

Jakie są zatem największe wyzwania w praktycznym wdrażaniu GOZ?

- Pamiętajmy,  że cykle mogą dobrze funkcjonować tylko wtedy, gdy są opłacalne. Wielu przetwórców tworzyw sztucznych stosuje obecnie materiał pierwotny, a nie materiał pochodzący z recyklingu, tylko dlatego, że jest on po prostu tańszy. Konsument również wybierze zazwyczaj tańszy produkt w supermarkecie. A zatem ci, którzy korzystają z materiałów pochodzących z recyklingu, stracą, ponieważ ich produkty będą droższe i tym samym pozostaną na półkach – odpowiada dyrektor niemieckiego stowarzyszenia producentów maszyn VDMA Plastics.

- Drugim wyzwaniem jest stworzenie wiarygodnych norm jakości dla materiałów pochodzących z recyklingu. Obecnie takie normy nie istnieją, co oznacza, że ci, którzy używają recyklatów, nigdy nie wiedzą dokładnie, jaką jakość otrzymują. To sprawia, że procesy są mniej bezpieczne: jeśli jakość materiału ulega zmianie, produkcja nie może być kontrolowana tak niezawodnie, jak w przypadku standardowych nowych materiałów. Materiały pochodzące z recyklingu byłyby znacznie łatwiejsze do zaakceptowania, gdyby były znormalizowane.

- I wreszcie, istnieje problem z ilością. Ci, którzy są obecnie przygotowani do stosowania recyklatów, nie wiedzą, czy rzeczywiście będą w stanie uzyskać potrzebne ilości w dłuższym okresie kilku lat.

Jacek Leszczyński

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 15.000 kN, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu na całym świecie: w przetwórstwie tworzyw wtryskarki elektryczne, wtryskarki hydrauliczne, roboty, serwis

Polska, 42-200 Częstochowa, Jagiellońska 81/83
Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw
 

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 52-407 Wrocław, Kwiatkowskiego 5a
Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń
 

Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych skupiające ponad 100 firm członkowskich, w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii i Turcji.

Polska
Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska
brak
 

Linie do recyklingu materiałowego (mechanicznego)

Austria