Gospodarka o obiegu zamkniętym tematem numer jeden na targach K

KraussMaffei zademonstrował pełen cykl GOZ składający się z wtryskiwania polipropylenowych wiader, które następnie były rozdrabniane, a część tego przemiału była wprowadzana do tego samego procesu produkcji. Reszta była mieszana z pigmentami i granulowana w wytłaczarce. Powstały granulat był wykorzystany do pokrycia słupka samochodowego na innej wtryskarce KraussMaffei. 

Podczas targów koncern uroczyście zainaugurował swój nowy koncept - Polymore. Jest to internetowa platforma handlowa, za pomocą której firmy mogą kupować i sprzedawać nie tylko tworzywa sztuczne przeznaczone do konkretnych zastosowań, ale również wysokiej jakości odpady poprzemysłowe. Celem projekty jest cyfryzacja i uproszczenie handlu tworzywami sztucznymi. 

- Przyszłość tworzyw sztucznych tkwi w wysokiej jakości recyklingu. Zrównoważony rozwój i wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu nabierają coraz większego znaczenia w przemyśle tworzyw sztucznych. Polymore jest jedną z pierwszych platform internetowych w Europie, na których można handlować materiałami pochodzącymi z recyklingu i odpadami poprzemysłowymi, a tym samym wnosi istotny wkład w gospodarkę o obiegu zamkniętym - reklamuje nowy pomysł Joerg Wittgrebe, szef sprzedaży Polymore.

kraussmaffei-k-2019

Podobny przykład zastosowania GOZ w warunkach targowych zaprezentował turecki producent wtryskarek, Hurmak Machinery. - Aby podkreślić wagę gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym roku przetwarzamy wyroby produkowane na naszym stoisku przy pomocy naszego współwystawcy, prezentującego z kolei młyn do tworzyw sztucznych - wyjaśnia wiceprezes Hurmaka, Burc Angan.

- Na tegorocznych targach prezentujemy maszynę dwupłytową o sile zwarcia 240 ton wyposażona w pięciosiowego robota firmy Arge Robotics. Produkujemy na niej w technologii IML 4-litrowe wiaderka o wadze 100 gramów. Czas cyklu wynosi 10,2 sekundy - uściśla Jakub Mączka, prezes polskiego oddziału Hurmaka.

hurmak-k2019

Zdaniem Gerda Liebiga, prezesa Sumitomo (SHI) Demag, targi K 2019 to początek nowej ery dla producentów tworzyw sztucznych. Zarówno nowe regulacje prawne w zakresie wyrobów medycznych i opakowań, jak i ostra walka z plastikowymi odpadami nie ułatwiają pracy przetwórcom tworzyw sztucznych, mimo to ciągle próbują oni wpasować się w gospodarkę o obiegu zamkniętym, utrzymując przy tym wysoką wydajność swojego biznesu, wspierają przejście na eko - samochody oraz radzą sobie z deficytem wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy.

- Obecnie na rynku dużo się mówi o recyklingu tworzyw sztucznych, o wykorzystaniu tych tworzyw ponownie. My od lat już idziemy w tym kierunku - przekonuje Tomasz Tybura, szef polskiego oddziału Sumitomo (SHI) Demag.

Jako dowód Tomasz Tybura przywołuje przykład targowej premiery wtryskarki 1000 ton produkującej wiaderka z udziałem 50% surowca pochodzącego z recyklingu.

sumitomo-k-2019

Głównym punktem ekspozycji Grupy Erema była technologia Vacunite bottle-to-bottle, wprowadzona na rynek jako pierwsza na świecie. Jest to połączenie sprawdzonego procesu Vacurema z polikondensacją w stanie stałym (SSP) firmy Polymetrix do produkcji granulatu rPET klasy spożywczej. SSP jest konkurencyjną metodą syntezy w stosunku do tradycyjnej polikondensacji w stopie. Za jej pomocą można otrzymywać polimery o dużym ciężarze cząsteczkowym - a co za tym idzie - o konkurencyjnych właściwościach.

W olbrzymim namiocie, nazwanym oficjalnie Erema Circonomic Centre odpady z formowania wtryskowego zebrane podczas targów były poddawane recyklingowi i przetworzeniu na miejscu. We współpracy z producentami surowców, przetwórcami, firmami produkującymi wyroby gotowe i firmami zajmującymi się recyklingiem, Erema zaprezentowała szereg projektów demonstrujących technologie recyklingu, które zostały już z powodzeniem wykorzystane do produkcji materiałów z recyklingu do produkcji nowych, wysokiej jakości wyrobów z tworzyw sztucznych.

- Circonomic to słowo, które powstało aby wyrazić cel jaki Grupa Erema chce osiągnąć - a mianowicie integrację know-how w zakresie recyklingu z łańcuchem wartości tworzyw sztucznych, tak aby zarówno przemysł jak i społeczeństwo mogły czerpać z niego korzyści ekologiczne i ekonomiczne - tak prezes Grupy, Manfred Hackl opisuje cel prezentacji w Erema Circonomic Centre.

erema-k-2019

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 15.000 kN, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu na całym świecie: w przetwórstwie tworzyw wtryskarki elektryczne, wtryskarki hydrauliczne, roboty, serwis

Polska, 42-200 Częstochowa, Jagiellońska 81/83
Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw
 

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 52-407 Wrocław, Kwiatkowskiego 5a
Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń
 

Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych skupiające ponad 100 firm członkowskich, w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii i Turcji.

Polska
Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska
brak
 

Linie do recyklingu materiałowego (mechanicznego)

Austria