Gospodarka o obiegu zamkniętym tematem numer jeden na targach K

Przykłady GOZ na targach K 2019

- Nasze stoiska w całości podporządkowane zostały gospodarce o obiegu zamkniętym. Pokazuje ono wszystkie procesy, począwszy od mielenia wyrobu aż po wyspecjalizowane sposoby regranulacji. Zawracanie materiałów to coś, z czym stykamy się na co dzień, praktycznie wszyscy klienci, z którymi współpracujemy o tym myślą - mówi Bogdan Zabrzewski, szef Wittmann Battenfeld Polska.

Polskim akcentem była jedna z głównych ekspozycji na stoisku firmy Wittmann Battenfeld, zorganizowana wspólnie z partnerem z Polski. Dotyczyła ona produkcji kosmetycznych opakowań wykonywanych z biomateriałów.

Na wtryskarce elektrycznej EcoPower zaprezentowano produkcję słoików kosmetycznych z pokrywkami wykonanymi z materiału całkowicie opartego na naturalnych materiałach biodegradowalnych. Przetwarzany materiał pozwala poddać się procesowi regranulacji bez utraty jego właściwości. Ciekawostką konstrukcyjną było wykorzystanie wtryskarki 2-K w której słoik wykonywany był wtryskiem z jednostki podstawowej, a pokrywka opakowania z jednostki umieszczonej w konfiguracji L.

wittmann-battenfeld-k-2019

Podobnie ekspozycje firmy Engel skoncentrowane były na przetwarzaniu materiałów pochodzących z recyklingu, poprawie stabilności procesów technologicznych i trendach w zakresie projektowania pod kątem recyklingu.

Ciekawym przejawem szerszego wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu były prezentowane przez Austriaków komponenty typu sandwich z rdzeniem z materiału pochodzącego z recyklingu osadzonym w materiale oryginalnym. Pojemniki transportowe, które Engel produkował na swoim stoisku w procesie Engel skinmelt, stanowiły pod tym względem szczególne wyzwanie. Jednak pomimo złożonej geometrii komponentów, firmie udało się osiągnąć bardzo wysoki poziom zawartości surowców wtórnych, wynoszący ponad 50%, dzięki wspomnianej technologii skinmelt. 

- Na innych naszych urządzeniach, wspólnie z Grupą Erema, pokazujemy jak można przetwarzać materiał pochodzący z recyklingu. Recykling jest oczywiście przyszłością branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, my zaś jako producenci maszyn i urządzeń musimy je tak przygotować aby mogły one bez przeszkód produkować wyroby z materiałów pochodzących z recyklingu - mówi Petr Stibor, odpowiedzialny w firmie Engel za rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

engel-k-2019

- Głęboko wierzę, że w ciągu najbliższych lat produkcja tworzyw sztucznych zostanie ukierunkowana na aspekty recyklingu i właśnie tu producenci maszyn są ważnym elementem łańcucha. Musimy zapewnić produkcję odpowiednich urządzeń. I cały czas musimy pamiętać o wspólnym celu, jakim jest efektywność produkcji dla naszych klientów. Tzn. wytwarzanie produktów jak najbardziej efektywnych przy jak najmniejszej ilości materiału i jak najmniejszej ilości energii - mówi Christoph Schumacher, szef marketingu w firmie Arburg.

- W tej kwestii, na targach K 2019, Arburg przedstawi dwa rozwiązania. Pierwsze zastosowanie GOZ w praktyce Arburg przedstawił wspólnie z firmą Erema, która dostarczyła regranulat PP. W cyklu trwającym około czterech sekund na hybrydowej maszynie Allrounder 1020 H podczas targów produkowaliśmy osiem kubków - dodaje Sławomir Śniady, szef Arburg Polska.

W drugim przykładzie materiał PCR (recyklat pokonsumencki), pochodzący z odpadów domowych, został wykorzystany do wytworzenia produktu technicznego. Dostępny na rynku PCR był przetwarzany przez elektryczna wtryskarkę Allrounder 630 A w procesie spieniania Profoam. Drugi materiał, który był wykorzystywany to elastomer termoplastyczny. Część formowana wtryskowo to klamka do drzwi, której dwie połówki był montowany w formie. Następnie element był obtryskiwany TPE. Aplikacja ilustrowała sposób ponownego wprowadzenia materiału PCR do użytku w celu uzyskania wysokiej jakości, trwałych części funkcjonalnych.

Zastosowania te świadczą o doświadczeniu Arburga w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony zasobów. Liczne działania - zarówno dla klientów, jak i wewnątrz firmy - zostały połączone w nowy program "arburgGREENworld", który opiera się na czterech filarach. Pierwsze trzy filary - "Zielona maszyna", "Zielona produkcja" i "Zielone usługi" - odnoszą się do ofert dla klientów, natomiast czwarty filar - "Zielone środowisko" - obejmuje procesy wewnętrzne w Arburgu.

arburg-k-2019

Pod hasłem "Making a World of Difference Together", Sabic zaprezentował swoją nową inicjatywę Trucircle i usługi w zakresie rozwiązań dotyczących GOZ.

W skład nowych rozwiązań TruCircle weszły polimery Sabic pochodzące z chemicznego recyklingu zmieszanych odpadów z tworzyw sztucznych, biopolimery oraz polimery poddane recyklingowi mechanicznemu i rozwiązania materiałowe przeznaczone do recyklingu. Główną atrakcją prezentacji rozwiązań TruCircle była prezentacja szeregu produktów konsumenckich opracowanych przez wiodące światowe marki przy pomocy rozwiązań koncernu Sabic.

sabic-k-2019


Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 15.000 kN, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu na całym świecie: w przetwórstwie tworzyw wtryskarki elektryczne, wtryskarki hydrauliczne, roboty, serwis

Polska, 42-200 Częstochowa, Jagiellońska 81/83
Maszyny i usługi do przetwórstwa tworzyw
  Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa

Aktualizacja

Maszyny i usługi do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 52-407 Wrocław, Kwiatkowskiego 5a
Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń
 

Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych skupiające ponad 100 firm członkowskich, w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii i Turcji.

Polska
Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska
brak
 

Linie do recyklingu materiałowego (mechanicznego)

Austria

Reportaże

Forum