Najważniejsze wydarzenia 2013 roku

Najważniejsze wydarzenia 2013…

Producenci tworzyw i chemikaliów

Przegląd najważniejszych wydarzeń 2013 roku rozpoczynamy od największej spółki chemicznej w Polsce. W styczniu do Grupy Azoty zostały włączone Zakłady Azotowe Puławy - w ten sposób powstał nowy, silny i liczący się gracz na europejskim rynku chemicznym. Przede wszystkim w branży nawozów, ale przecież Grupa Azoty to także poważny gracz na rynku tworzyw sztucznych, alkoholi OXO i plastyfikatorów.

To nie wszystkie zmiany w Grupie - obok kosmetycznych, jak zmiana nazewnictwa spółek, zachodziły też bardziej fundamentalne roszady kadrowe. Z końcem kwietnia z funkcji prezesa Grupy Azoty został odwołany Jerzy Marciniak, zaś jego miejsce zajął Paweł Jarczewski, dotychczasowy szef ZA Puławy. Ważnym dla zarządzania dużą grupą wydarzeniem było także powołanie Rady Grupy Azoty - organu, który ma usprawnić procesy konsolidacyjne.

Z kolei z punktu widzenia bezpieczeństwa surowcowego kluczowymi wydarzeniami 2013 roku były dla Grupy Azoty przejęcie grzybowskiego Siarkopolu oraz nabycie przez Police złóż fosforytów w Senegalu.

W Grupie Ciech kontynuowane były zmiany zapoczątkowane w roku 2012. W lutym UOKiK wyraził zgodę na przejęcie przez BASF aktywów związanych z produkcją TDI w bydgoskim Zachemie, należącym do Grupy Ciech. W ten sposób ostatecznie zamknięto pewien rozdział w dziejach polskiej branży tworzyw sztucznych. W kolejnych miesiącach wydawało się, że bydgoskie zakłady ożyją dzięki planom uruchomienia produkcji EPI przez spółkę Organika-Sarzyna. Twarde stanowisko władz Bydgoszczy w sprawie opłat za ścieki podyktowało jednak zupełnie inny scenariusz - w efekcie w końcu grudnia spółka Infrastruktura Kapuściska, następca Zachemu, ogłosiła upadłość. Jak przekonują przedstawiciele Ciechu, fakt ten nie wpłynie na wyniki finansowe Grupy, które w 2013 roku wreszcie zaczęły się znacząco poprawiać.

Czytaj więcej:
Analiza 399

Ponad 1300 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych oraz butelki plastikowe

Polska, 56-120 Brzeg Dolny, Sienkiewicza 4

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska

Opakowania do żywności (laminaty wielowarstwowe, folie i laminaty PET i PVC), opakowania przemysłowe (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET)

Polska