Nowości Wittmann na targach K 2022

Nowości Wittmann na targach…

Grupa Wittmann korzysta z targów K 2022 w Düsseldorfie, by zaprezentować swoje nowe rozwiązania. Na stoisku F23 w hali wystawienniczej 12, od 19 do 26 października, firma Wittmann Technology zaprezentuje swoje najnowsze innowacje w dziedzinie automatyki i urządzeń peryferyjnych.

WX128: Nowa seria najmniejszych z robotów

Podczas targów zaprezentowane zostanie rozwiązanie do paletyzacji Wittmann oraz aplikacja do gry w szachy obsługiwana przez robota Sonic 143. Rozwiązania te są w dużej mierze oparte na systemach dostępnych już robotów, Ponadto zostanie zaprezentowany najnowszy produkt serii robotów WX firmy Wittmann: WX128, który ma zastąpić cieszące się od lat ogromnym powodzeniem modele W818 i W918.

Roboty Wittmann serii W818/W918 są od wielu lat stosowane na wtryskarkach o sile zwarcia 80-200 t. Do chwili obecnej firma Wittmann wyprodukowała ponad 18 000 sztuk tych robotów. Dlatego robot WX128 podąża wielkimi śladami poprzedników. Konstruktorzy Wittmann zaproponowali w nowej konstrukcji szereg zmian, które czynią z robota WX128 atrakcyjnego następcę wcześniejszej generacji.

wx128
wx-128-2
Widoki nowego kompaktowego robota Wittmann WX128 z serwo osią A-C

WX128 czerpie korzyści z doświadczenia zdobytego z większym robotem WX138, który jest już dostępny w ofercie firmy. Już na pierwszy rzut oka WX128 imponuje nowo opracowaną kompaktową szafą sterowniczą zabudowaną na poziomej osi Z.

Nowa konstrukcja charakteryzuje się o 30% krótszą zabudową co szczególnie w przypadku małych wtryskarek umożliwia zastosowanie wyjątkowo kompaktowej obudowy ochronnej. Wittmann WX128 opiera się na sprawdzonej koncepcji napędów pasowych na wszystkich liniowych osiach głównych. O wyborze tej koncepcji napędu zadecydowała wysoka dynamika - oś pionowa przyspiesza nawet czterokrotnie szybciej niż przyspieszenie grawitacyjne. Rozwiązanie zapewnia minimalną emisję hałasu i łatwą konserwację.

Głównymi celami prowadzonych prac rozwojowych było stworzenie łatwo dostępnego i niewymagającego konserwacji projektu oraz sprostanie potrzebie elastycznej możliwości rozbudowy. W rezultacie WX128 może być wyposażony w maksymalnie dwie dodatkowe obrotowe osie serwo. Ta rozbudowa może nastąpić zarówno przy składaniu zamówienia, jak i później. Może być ona zrealizowana bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w szafie sterowniczej i wynikających z tego zmian w obudowie ochronnej. Na targach K 2022 firma Wittmann prezentuje robota WX128 z serwoosią AC wyposażoną w podświetlany chwytak.

Nowy WX128 o nominalnej ładowności 6 kg, wyposażony w sterowanie Wittmann R9, będzie dostępny od końca 2022 roku. W oparciu o urządzenie pokazane na K 2022, od 2023 roku w ofercie Wittmann pojawią się kolejne rozwojowe wersje.

Robot - rozwiązanie dla paletyzacji

Jedną z nowych aplikacji z dziedziny automatyzacji zaprezentowanych przez firmę Wittmann na targach K 2022 będzie komórka paletyzująca Wittmann. Aplikacja ta zapewnia zautomatyzowany załadunek i rozładunek systemów transportowych.
paletyzacja
Robot Wittmann W938T pracujący w komórce paletyzującej

W tym przykładowym zastosowaniu stosy tac [1 taca = 360 × 270 × 75 mm] są dostarczane, z bufora ustawionego za komórką paletyzującą, do obszaru roboczego robota. Nowo opracowany robot W938T z przednią osią odformowania i osią obrotu B-serwo (która obraca się wokół osi pionowej) przejmuje tace. Przed ułożeniem ich na europalecie [1200 × 800 mm] lub w skrzynce kratowej DB [1240 × 835 × 970 mm], sprawdzane jest optycznie ułożenie tac. Po tym następuje umieszczenie tac na pojemniku transportowym zgodnie ze specyfikacją ujętą w programie magazynowym.

Komórka paletyzująca wykorzystana zostanie do zademonstrowania, w jaki sposób dwa systemy przenośników firmy ErgoTek przesuwają napełnioną paletę lub skrzynkę z kratownicą DB do i z obudowy ochronnej. Przejścia w obudowie ochronnej są chronione siatkami świetlnymi i są wyciszone.

Wszystkie komponenty ErgoTek są sterowane wyłącznie z poziomu sterownika robota Wittmann R9. Ta komórka paletyzująca w imponujący sposób demonstruje bardzo elastyczne możliwości zastosowania robota kartezjańskiego. Przedstawiona koncepcja może być wykorzystywana zarówno na końcu łańcucha produkcyjnego z kilkoma wtryskarkami, jak i jako samodzielne rozwiązanie z dala od produkcji tworzyw sztucznych w obszarze logistyki magazynowej. Robot W938T użyty w pokazanej konfiguracji ma ładowność 15 kg. Połączeniem do systemu przenośników może być – w klasyczny sposób – pracownik z wózkiem paletowym, lub częściowo lub w pełni zautomatyzowane rozwiązanie (FTS). Zgodnie z wymaganiami konstrukcji sterownik Wittmann R9 można wyposażyć w niezbędne przyłącza.

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum