Ranking najpopularniejszych artykułów w 2017

5. Fakuma - dzień drugi. Czy są tu nasi?

Nasze relacje z październikowych targów Fakuma w Niemczech spotkały się z szerokim zainteresowaniem Czytelników. Wszystkie nasze codzienne doniesienia były chętnie czytane, zdecydowanie jednak największą popularnością cieszył się artykuł o polskich wystawcach obecnych we Friedrichschafen.

4. Recykling odpadów foliowych

Czołowe miejsca naszego rankingu zostały zdominowane przez problemy związane z szeroko pojętym recyklingiem. Na czwartym miejscu pod względem poczytności uplasował się tekst Marcina Wietrzyńskiego omawiający dobór efektywnych rozwiązań technologicznych w zakresie recyklingu odpadów transparentnych.

3. Chiny wprowadzą zakaz importu śmieci

Lipcową informację, że Chiny do końca br. zamierzają wprowadzić zakaz importu 24 rodzajów odpadów, w tym PET, PE, PVC i PS, amerykańscy eksperci „koszmarnym scenariuszem”. Jak się okazuje temat ten zainteresował również naszych Czytelników.

2. Recykling pianek poliuretanowych

Dlaczego tekst dotyczący recyklingu pianek PUR znalazł się na drugim miejscu naszego zestawienia? Oto komentarze, które znalazły się pod artykułem: „…jaka firma podejmie się recyklingu pianek poliuretanowych”, „Powielam pytanie bo mam problem z pobyciem się pianki”. A to oznacza, że do tego tematu zdecydowanie powrócimy w najbliższym czasie.

Na koniec niespodzianka. Artykuł znajdujący się na czele naszej listy jest w bardzo luźnym stopniu związany z branżą przetwórstwa tworzyw sztucznych. A jednak zdecydowanie wygrał nasz ranking.

1. Reforma instytutów badawczych

Wykreowana w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego koncepcja utworzenia Narodowego Instytutu Technologicznego (NIT) wzbudziła wiele kontrowersji i to nie tylko, jak się okazuje, w środowisku instytutów badawczych.

Do tematu zdecydowanie powrócimy, gdyż po wielu perturbacjach, negocjacjach i dyskusjach ze środowiskiem naukowym, 28 grudnia 2017 r., Rada Ministrów przyjęła następny projekt ustawy reformującej instytuty badawcze. Sieć Badawcza: Łukasiewicz ma rozpocząć swoje działanie 1 kwietnia 2018 r. i obejmie 38 instytutów badawczych, tj. 35 instytutów nadzorowanych przez Ministra Rozwoju i Finansów, 2 instytuty nadzorowane przez Ministra Energii oraz 1 instytut podległy Ministrowi Cyfryzacji.

Jak się okazuje oprócz zagadnień branżowych (recyklingu pianek PUR czy biomedycznych zastosowań polimerów), recyklingu jako jednej z podstawowych kwestii branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, nie uciekamy (nie chcemy bądź nam się nie udaje) od problemów życia społeczno - gospodarczego. Żyjemy wszak w ciekawych czasach.

Jacek Leszczyński