Tak powstaje polipropylen w Polsce

Inną korzystną cechą procesu Spheripol jest bardzo niski poziom żółknięcia tworzywa, które w konsekwencji charakteryzuje się wyższą przezroczystością i korzystniejszymi właściwościami optycznymi.

W porównaniu z innymi procesami wytwarzania polipropylenu, zwłaszcza w fazie gazowej, Spheripol oferuje najszerszy asortyment produktów sprawdzonych w praktyce przemysłowej. Unikatowe właściwości specjalnych i wysoce zaawansowanych produktów polipropylenowych wytwarzanych w technologii Spheripol, zapewniają utrzymanie czołowej pozycji na rynku w wielu sektorach.

I tak mając na uwadze np. homopolimery będą to takie cechy jak bardzo wysoka przetwarzalność w BOPP, do zastosowań na szybkich liniach (ponad 300 m/min) oraz mono- i wielowarstwowe folie cast wytwarzane na szybkich liniach przy zastosowaniu gatunków odpowiednich do bardzo cienkich folii.

Tak powstaje polipropylen w Polsce


Będą to także w odniesieniu do homopolimerów cienkie włókna o dużej wytrzymałości i tkaniny typu non-woven do produkcji odzieży, wykładzin, tkanin medycznych i sanitarnych (podpaski, pieluchy) oraz dla rolnictwa. Dodać też trzeba do tej grupy homopolimerów gatunki wtryskowe do produkcji strzykawek o wysokiej przezroczystości oraz odpornych na promieniowanie gamma.

Mówiąc z kolei o kopolimerach blokowych trzeba wyszczególnić kopolimery o poprawionej równowadze udarność / sztywność do produkcji rur korugowanych, wyrobów wtryskowych i wtryskowych aplikacji cienkościennych, a także kopolimery o bardzo wysokim wskaźniku szybkości płynięcia do wtrysku cienkościennego (MFR = 70 i 100 g/10 min).

Do kategorii kopolimerów blokowych zaliczają się też specjalne kopolimery udarowe, odznaczające się wyjątkowo wysoką udarnością nawet w bardzo niskich temperaturach oraz kopolimery o wysokiej udarności do zastosowań specjalnych takie jak gatunki o małym MFR na folie, taśmy lub do wytłaczania z rozdmuchem (mała zawartość wtrąceń żelowych - brak tzw. „rybich oczek”).

Dodatkowo, dostępne są kopolimery heterofazowe o dużej odporności na pełzanie do zastosowań rurowych. Istnieje również szeroka gama kopolimerów o wysokiej sztywności do szybkiego wtrysku na opakowania i artykuły gospodarstwa domowego.

Na koniec warto dodać, że aktualny potencjał produkcyjny BOP to 400 tys. ton polipropylenu wytwarzanego w oparciu o technologię Spheripol na licencji firmy Basell.