Plastech - podsumowanie roku 2019

Marzec

Zbliża się wiosna, co oznacza, że organizatorzy targów otwierają szeroko swoje podwoje dla wystawców. I już na początku marca udaliśmy się do Nadarzyna, aby podczas Warsaw Pack porozmawiać z szefem Hurmak Polska, który zaprezentował wtryskarkę Hurmak eco 180 posiadającą certyfikat Bioplast Ready. Certyfikat ten jest potwierdzeniem kompetencji firmy poprzez wykonanie prób technologicznych z biotworzywem Bioplast zakończonych sukcesem.


Bezpośrednio po tych targach udaliśmy się do Szwarcwaldu, aby wziąć udział w ''Dniach Technologii'' Arburga, które odbywają się niezmiennie w marcu każdego roku, już od dwudziestu lat.

Tradycyjnie już niemiecki producent wtryskarek ze sporym rozmachem zaprezentował to, co ma do zaoferowania w zakresie przemysłu 4.0 i cyfryzacji. Z kronikarskiego obowiązku należy nadmienić, że w ubiegłorocznym wydarzeniu wzięło udział ponad 6 tysięcy gości z 54 państw. To robi wrażenie.


A w tym samym czasie w Bydgoszczy spotkała się cała śmietanka branży narzędziowej na III Międzynarodowych Targach Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo Przetwórczego "Innoform". To stosunkowo nowe wydarzenie organizowane jest przez Bydgoski Klaster Przemysłowy i Targi w Krakowie. Impreza od początku odbywa się w nowoczesnym i funkcjonalnym obiekcie - Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydaje się, że dotychczasowe edycje potwierdziły zapotrzebowanie na imprezę targową przedstawicieli branży narzędziowo-przetwórczej, co dobrze wróży rozwojowi tej imprezy.

Pod koniec marca Parlament Europejski głosami 560 eurodeputowanych poparł wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek. Zakazem sprzedaży w UE objęto m.in. sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów a także tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki. Zarazem zobligowano państwa członkowskie aby do 2029 r. osiągnęły poziomu 90 % recyklingu plastikowych butelek. Nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 % z materiału pochodzącego z recyklingu przed 2025 r. Do 2030 r odsetek ten powinien sięgnąć 30 %.

W dniach 2 - 3 kwietnia uczestniczyliśmy w Packaging Innovations, "po prostu ładnych targach", parafrazując słowa wiceprezes zarządu Targów w Krakowie, pani Ewy Woch. Z przyjemnością również objęliśmy patronatem medialnym "Strefę studenta", czyli konkurs kierowany do młodych projektantów. Już po raz ósmy, w specjalnej strefie pokazowej zaprezentowali się uczestnicy konkursu na najciekawsze opakowanie. To była także dla nas znakomita okazja do poznania świeżych pomysłów studentów, którzy wkrótce zasilą rynek branży opakowań.

Pozostała część kwietnia upłynęła nam na informowaniu Państwa co poszczególni wystawcy zaprezentują na targach Plastpol 2019, bo ta najważniejsza wystawa branżowa w Polsce zbliżała się już wielkimi krokami.

Maj

"I wreszcie przyszedł maj. Zrobiło się gorąco" jak brzmi refren popularnej piosenki zespołu Varius Manx. W dniach 9 - 10 maja br. w Ożarowie Mazowieckim odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja ETICS, cykliczne spotkanie polskiej branży ociepleń, organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) od 2014 roku. Sympatyzujemy z ideami tego Stowarzyszenia, a zatem musieliśmy być obecni na tej konferencji.

14 maja Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych zorganizował konferencję w Warszawie pt. "Co Europejska Strategia dla Tworzyw Sztucznych zmieni na polskim rynk'', której tematem przewodnim była dyskusja uczestników łańcucha wartości nad  koniecznością i sposobami dostosowania się do nowych wyzwań związanych z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym i roli w niej tworzyw sztucznych.

Jej uczestnicy zgodnym głosem ocenili, że największym zagrożeniem dla branży przetwórstwa tworzyw nie są ograniczenia, a dezinformacja.

Reportaże

Forum