Plastech - podsumowanie roku 2019

Sierpień

Chyba już ostatecznie nadszedł czas kanikuły i w tym nastroju przeglądałem najnowsze doniesienia i ciekawostki o biotworzywach. Tekst nazwany niezbyt wymyślnie "Zróbmy sobie plastik z..." zajął 6 miejsce w rankingu najczęściej czytanych artykułów na Plastechu. Czyżby branża tworzywowa nie odpoczywała nawet w środku upalnego lata?

Otóż nie, w tym czasie branża tworzywowa reaguje na opłatę recyklingową za torby foliowe. Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS) zajął oficjalne stanowisko odnośnie projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stawki opłaty recyklingowej do Ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z późniejszymi zmianami.

W opinii PZPTS projekt miał negatywny wpływ zarówno na środowisko jak i na działalność przedsiębiorstw. W związku z tym PZPTS wyraził swój sprzeciw wobec wprowadzenia opłaty recyklingowej od toreb powyżej 49 mikrometrów i zaproponował odłożenie w czasie terminu wejścia w życie rozporządzenia do stycznia 2021 roku i poddanie analizie celowości rozporządzenia oraz jego wpływu na środowisko oraz budżet.

Informacja o tym fakcie zajęła drugie miejsce w rankingu artykułów w roku 2019!

Wrzesień

Ponownie w drogę. Na początek do Serocka gdzie warszawski Kanitech zorganizował drugą już konferencję z cyklu "Dni Technologii" wspólnie z amerykańskim dostawcą dodatków do tworzyw i compoundów - firmą Audia Plastics. Organizatorzy przyjęli ciekawą formułę tego eventu oferując uczestnikom konferencji możliwość wyboru najbardziej interesującego dla siebie tematu poprzez zwiększenie liczby prezentacji i równoczesne prowadzenie ich na dwóch salach wykładowych. Na głównej sali konferencyjnej odbywały się wykłady dotyczące bardziej uniwersalnych tematów, zaś na mniejszej sali były prowadzone prezentacje i warsztaty na tematy bardziej specjalistyczne.

10 września Rada Ministrów zaakceptowała przygotowaną przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) mapę drogową gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

To, co odróżnia GOZ od dotychczasowej tzw. gospodarki linearnej, opierającej się na zasadzie "weź - wyprodukuj - zużyj - wyrzuć", to umiejscowienie etapu zagospodarowania odpadu w cyklu życia. W podejściu GOZ, jeżeli odpad już powstanie, powinien być traktowany jako surowiec wtórny i być wykorzystany do ponownej produkcji. Wspominam o tym dlatego, że jak wszyscy wiemy targi K upłynęły właśnie pod hasłem "circular economy" i to właśnie na gospodarkę o obiegu zamkniętym obiera kurs cała branża tworzyw sztucznych.

Na łamach naszego portalu pojawił się również niezwykle ciekawy wywiad z Michaelem Carusem, szefem nova-Institute. Michael Carus od ponad 20 lat pracuje w dziedzinie gospodarki opartej na biologii i CO2. Jest on uznawany za jednego z wiodących ekspertów w Europie w zakresie wykorzystania biomasy w przemyśle. 

Pod koniec września Plastech wyruszył na wyprawę po Europie (głównie Środkowej). Zaczęliśmy od udziału w bardzo ciekawej konferencji przeznaczonej dla branży tworzyw sztucznych z naszego regionu Europy. Nasi węgierscy przyjaciele z firmy konsultingowej myCEPPI już po raz trzeci zorganizowali Środkowoeuropejskie Spotkanie Branży Tworzyw (Central European Plastics Meeting). W 2019 roku odbyło się ono w nowoczesnym kompleksie hotelowo-sportowym X-Bionic Sphere w położonym przy granicy z Węgrami słowackim Šamorínie.

Jak powiedział nam Laszlo Budy, pomysłodawca i organizator całego przedsięwzięcia, w tym roku konferencja najprawdopodobniej odbędzie się w tym samym miejscu i być może na stałe wpisze się do kalendarza najważniejszych imprez dla środkowoeuropejskiej branży tworzyw sztucznych.


Z kronikarskiego obowiązku odnotowujemy coraz większą liczbę uczestników z Polski. - Są tu rzeczywiście firmy z całej Europy centralnej - powiedział Krzysztof Nowosielski z elbląskiej firmy ML Polyolefins. - To bardzo szeroki przekrój i ciekawe doświadczenie. Ta konferencja to zdecydowanie dobre miejsce do nawiązywania kontaktów w obszarze Europy Środkowej - dodał.

- To płaszczyzna, na której może się narodzić wiele ciekawych pomysłów. Uważam, że to jest bardzo dobry format - powiedział Piotr Kwiecień z polskiego oddziału koncernu SABIC. 

Reportaże

Forum