Plastech - podsumowanie roku 2019

Styczeń

Śniegiem nie sypnęło a nawet zrobiło się ciepło. Analitycy Deloitte Polska poinformowali, że poziom recyklingu opakowań wprowadzonych do gospodarstw domowych wynosi jedynie 40 proc. a i to zakładając, że wszystkie opakowania zebrane w ramach selektywnej zbiórki zostały poddane recyklingowi.

Unia Europejska rozpoczęła wdrażanie przepisów, których celem jest zminimalizowanie negatywnych skutków  oddziaływania odpadów powstałych z tworzyw sztucznych na środowisko. W ocenie ekspertów Deloitte główne konsekwencje nowych przepisów poniesie sektor FMCG. Zakaz wykorzystywania wielu jednorazowych produktów z plastiku, w tym: plastikowych sztućców i talerzy czy patyczków do uszu może okazać się dla nich bardzo dotkliwy. Do tego nowe przepisy nałożą na nich prawdopodobnie konieczność pokrycia kosztów zbiórki, transport i przetworzenia odpadów oraz kosztów usuwania odpadów z oceanów.

Aby spotkać prawdziwą zimę wybraliśmy się do Moskwy. Naszym celem były targi interplastica, które odbywały tam się od 29 stycznia do 1 lutego 2019 r. Moskwa przywitała nas dodatnimi temperaturami i resztkami brudnego śniegu na ulicach i chodnikach. Na samych targach chłodno, widać wpływ polityki międzynarodowej i zachodnich sankcji. Najwięksi gracze oczywiście są obecni, może trochę wstydliwie, ostrożnie. Niemcy, Włosi tradycyjnie, dużo firm chińskich (chciałoby się rzec - niespodzianka), coraz śmielej wkraczają Turcy (o czym później), polskich firm nie widać.

Ale spokojnie, znaleźliśmy i to nawet trzy. Swoje stoiska miały tu firmy Bagsik, Tools Factory oraz TMA Automation.


Polska firma TMA Automation zaprezentowała tam zestaw Engel TMA IML uniLINE cell - innowacyjne urządzenie pozwalające użytkownikom na swobodną produkcję w technologii IML zarówno detali płaskich jak i pojemników.

Luty

Na początku tego miesiąca opublikowaliśmy artykuł pani dr Edyty Gibas "Problemy w recyklingu biotworzyw", w którym Autorka starała się odpowiedzieć na pytanie czy polimery biodegradowalne jako tworzywa przyjazne środowisku naturalnemu staną się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych tworzyw termoplastycznych? Artykuł okazał się hitem i spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem (zajął pierwsze miejsce w naszym wewnętrznym rankingu najczęściej czytanych artykułów w 2019 r.), co dało nam przedsmak tego, czym branża będzie zainteresowana w najbliższej przyszłości.

Za oknami jeszcze zima, a my już rozpoczęliśmy nasz program "wizyt gospodarskich". Pod koniec lutego odwiedziliśmy warszawską siedzibę Engel Polska, gdzie wzięliśmy udział w sympozjum "Innowacyjne techniki wtrysku i automatyzacji dla specjalnych wyrobów". W trakcie tego wydarzenia specjaliści z austriackiego koncernu zaprezentowali rozwiązania dedykowane dla branży medycznej, motoryzacyjnej i elektronicznej.


Jak wynika z liczby wyświetleń (miejsce w drugiej dziesiątce najpopularniejszych artykułów minionego roku), chcieliście Państwo dowiedzieć się również co w trawie, znaczy w Chinach piszczy. W artykule "Chinaplas 2019 pokaże przyszłość przemysłu opakowań" dokonaliśmy krótkiego przeglądu tego co później (21 - 24 maja 2019) można było zobaczyć w Guangzhou. I jest to miejsce, które bardzo chcemy w przyszłości odwiedzić.

Pod koniec lutego Stowarzyszenie "Polski Recykling" zwróciło się do Ministerstwa Środowiska z apelem o zajęcie stanowiska w sprawie klasyfikacji przemiałów tworzyw sztucznych. Zarówno samo pytanie (5 miejsce) jak i marcowa odpowiedź Ministerstwa (miejsce 4), które poinformowało, że przemiał tworzyw sztucznych nie będzie odpadem, jeśli zostanie udowodnione, że stanowi produkt spełniający normy jakościowe jak dla surowca pierwotnego i bez dalszego przetwarzania (w tym regranulacji), będzie mógł być bezpośrednio wykorzystany w procesie produkcyjnym, pokazały z jakimi problemami na co dzień borykają się użytkownicy naszego portalu.

Reportaże

Forum